Na úvod treba povedať, že hnačka nie je choroba ale príznak. Telo nám týmto spôsobom oznamuje, že sa chce niečoho zbaviť a to veľmi rýchlo. Ak niekto trpí chronickou hnačkou je veľmi dôležité, nájsť príčinu, čo môže byť v niektorých prípadoch náročnou úlohou. Pri chronickej hnačke  je vstrebávanie živín z jedla veľmi neefektívne.  Navyše môže  strata vody s minerálmi viesť k viacerým nerovnováham v tele. Akútna hnačka na rozdiel od chronickej sa zvyčajne zastaví sama potom, ako sa telo zbaví toho čomu uškodilo – jedlo, mikróby alebo toxíny.

[sc name=”pomoczprirody-inarticlead-unregistred”]

Tekutiny – je veľmi dôležité nahradiť stratené tekutiny a elektrolyty, a teda predísť dehydratácii. Piť 8-10 pohárov denne, ovocné a zeleninové šťavy alebo vývary.

Slivka Umeboshi – 1ks slivky Umeboshi zjeme na lačno a kôstku cmúľame dovtedy kým nestratí slano-kyslú chuť. Ak to nepomohlo, opakujeme  minimálne 3x za sebou každé ráno na lačno.

Čaj Kukicha – Bancha – do urobeného čaju pridáme ¼ až ½  slivky umeboshi pijeme 2 až 3-krát za deň.

Nenútiť sa jesť tuhú stravu počas akútnej fázy, radšej sa sústrediť na príjem tekutín.

Pri akútnej hnačke môžu pomôcť tieto 3 potraviny, ktoré sú jednoduché a viažu sa na seba. Patrí sem banán, ryža, jablčný pretlak.

Probiotické baktérie – konzumovať potraviny bohaté na probiotické baktérie, ktoré zabraňujú prerastaniu škodlivým baktériám ako kyslá kapusta, umeboshi slivky, kefír zo sojového/kokosového/ryžového/mandľového mlieka a fermentovaná zelenina.

Zázvor – znižuje zápal v črevách a znižuje účinky  kontaminácie z jedla. Môže sa piť vo forme čaju alebo pridať do polievky alebo vývaru.

[sc name=”pomoczprirody-inarticlead-unregistred”]

Z jedálnička  treba dočasne vylúčiť mliečne výrobky, mastné jedlá, biely cukor , bielu múku a kofeín.

Ak sa príznaky výrazne zlepšia pomaly pridávajte jednoduché jedlá ako – polievky, uvarené ovocie a zeleninu, ryžu naturál. Priaznivé účinky majú jablká, banány, mrkva a zemiaky – obsahujú pektín, ktorý má schopnosť zaceliť stolicu. Medzi ďalšie jedlá s pozitívnym vplyvom pri hnačke patrí ryžový vývar alebo vývar z jačmeňa, černicová šťava, cesnak (najmä pri hnačke zapríčinenej bakteriálnou/kvasinkou infekciou), šampiňóny, aduki fazule.

Redukcia stresu napríklad pomocou meditácie alebo jogy môže byť tiež dobrým krokom k zlepšeniu príznakov hnačky.

Upozornenie pri zdravotných problémoch použitie konzultujte so svojím lekárom

ZDIEĽAJTE